تولید چای : انواع مزارع و روش های تولید

فرآیند تولید چای

فرایند تولید چای

سفر چای، از برگ سبز گیاه تا یک فنجان نوشیدنی ، از مرازع چای آغاز می شود؛ جایی که تولید کنندگان گیاه را با دقت تغذیه کرده و آن را برای تولید تجاری آماده می کنند.

انواع مزارع چای

چای در مزارعی بسیار بزرگ تر از سایر محصولات پرورش داده می شود. از “باغهای” کوچک با وسعت زیر ۱۰ هکتار گرفته تا “کلان کشت زار” هایی که گاهاً تا ۴۰هزار هکتار وسعت دارند و تعداد زیادی کارگر را استخدام می کنند. در حالی که هدف، صرف نظر از اندازه مزارع چای، یکسان است؛ تفاوت این مزارع در میزان و نوع تولید نهفته است. تمامی مزارع، چای خود را متناسب با سلیقه بازار موردنظر سفارشی می کنند و این بر نحوه پرورش و تولید چای تأثیر می گذارد. مزارع بزرگتر محصول خود را در مقیاس چند تن، در مزایده و از طریق دلالان(یا کارگزاران) فروخته و در کانتینر با کشتی به مقصد خود منتقل می کنند؛ در حالی که مزارع کوچکتر اغلب به طور مستقیم به واردکنندگان ، عمده فروشان و خرده فروشان می فروشند.

تولید چای

  1. مزارع صنعتی

از آنجا که این مزارع عمدتا برای مقاصد تجاری به پروررش چای می پردازند، تمرکز بر روی تولید سریع و ارزان است .از این رو ، مزارع بزرگ صنعتی چای برای اطمینان از برداشت مناسب، از کودهای شیمیایی و سموم دفع آفات و ماشین آلات کارخانه ای برای تسریع در فرآوری استفاده می کنند.

  1. مزارع تک-منشائی

برخی از باغ های عظیم چای، افتخار میراث خود هستند. آنها به دلیل تولید چای خالصی که با برگ گیاهان دیگر مخلوط نمی شوند، شناخته شده اند. این چای که به عنوان چای تک-منشائی شناخته می شود،  به دلیل ویژگی های بی نظیر طعم خود، که مختص محیط مزارعی است که در آن پرورش می یابد، شاخص می باشد. به همین دلیل، در این مزارع،  تلاش نمی شود تا هر ساله، طعم چای ثابت بماند؛ مشابه چیزی که در مزارع صنعتی چای، شاهد هستیم.

چای های تک-منشائی به دلیل مشخصه های خاص خود، بسیار محبوب است و در بازار متقاضیان زیادی دارد

  1. باغات دستی

دسته دیگر مزارع چای، باغ دستی است که از یک مزرعه تک-منشائی کمتر، معمولاً کوچک تر از ۱۰ هکتار است. موفقیت یک باغدار بسته به درک پرورش و رشد  گیاه چای با توجه به زیستگاه و آب و هوا منطقه است. از چیدن گیاه تا به اشتراک گذاشتن یک فنجان چای با خریدار، در تمام مراحل روش دستی و سنتی است.

روش های تولید چای

روش های تولید چای

هنگامی که یک فنجان چای درست می کنید متوجه می شوید که برخی از برگ ها کمی شبیه به دانه های خاک هستند، در حالی که برخی دیگر ظاهراً از گیاه چای گرفته شده اند. این تفاوت تا حد زیادی با روش تولید به کار رفته در برگ مشخص می شود. برای تولید چای در یک کارخانه دو روش وجود دارد: روش CTC (خرد کردن، پاره کردن، پیچیدن) و روش ارتدوکس.

  1. روش CTC

این روش که در دهه ۱۹۳۰ اختراع شد، شامل استفاده از ماشین آلات صنعتی برای عمل آوری برگ های چای است. برگ های بزرگ و ضخیم و با درجه کیفیت پایین تر، توسط تیغه ها خرد شده ، فشرده شده و کوبیده می شوند (برای سرعت بخشیدن به اکسیداسیون) ، سپس قبل از اینکه تحت اکسیداسیون قرار بگیرند، درون یک ماشین تیغه دار، تا حدی چرخانده می شوند که به دانه های ریز و با اندازه مساوی تبدیل شوند.

این روش منحصراً در تولید چای سیاه و بیشتر برای چای تجاری(که در باغ های صنعتی برای مصارف تجاری پرورش داده می شوند) استفاده می شود. روش CTC بخصوص در سریلانکا ، کنیا و بخش هایی از هند رواج دارد اما در چین نیست.

  1. روش ارتدوکس

چای به سبک ارتدوکس، به طور کامل یا جزئی، به روش دستی فرآوری می شود و هدف آن حفظ هر چه بیشتر برگ کامل است. روش ارتدوکس، روش استاندارد تولید برای همه چای ها است، به جز چای سیاه تجاری، که معمولاً با روش CTC تولید می شود. برگ کامل دارای کیفیت برتر است؛ برگهای شکسته شده  با استفاده از سیستم درجه بندی انگلیسی، در هند، سریلانکا، و کنیا رتبه بندی شده و بر این اساس قیمت گذاری می شوند. به دلیل افزایش تقاضا برای این نوع چای، تولید کنندگان بیشتری این روش را اتخاذ می کنند.

بین کیفیت و کمیت و در نتیجه قیمت، رابطه معکوس وجود دارد. اگرچه مقدار چای تولید شده در این روش ممکن است پایین باشد، اما قیمت بالا در هر گرم، اختلاف را جبران می کند.

 

لازم به ذکر است که بگوییم چای در ایران عمدتا به روش ارتودوکس فرآوری می شود. به همین دلیل است که چای ایرانی معمولا کیفیت بالاتری نسبت به چای وارداتی دارد.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *