چای ماسالا چیست ؟ از کجا آمده است و چگونه درست می شود؟ (به همراه ویدیو طرز تهیه )

چای ماسالا

چای ماسالا چیست ؟

ریشه چای ماسالا به هند استعماری بر می گردد. امروزه ماسالا به انتخابی بسیار محبوب برای دوستداران چای تبدیل شده است.ترکیب های متنوع از ادویه جات باعث می شود تا انواع بی شماری از این نوشیدنی گرم ، تند و خوشمزه ایجاد شود.

از کجا آمده است؟

ماسالا یا ادویه جات معطر ، همیشه بخش کلیدی و مهم آشپزی هند بوده است. نوشیدنی های گرم حاوی ماسالاها ، به طور سنتی به دلیل خواص دارویی آنها استفاده می شدند. هر چند هند در تاریخچه چای  نقشی بسیار کهن دارد اما تنها در اواخر قرن نوزدهم ، ترکیب این ادویه جات با چای شیرین به همراه شیر، منجر به نوشیدنی غنی و تندی شد که امروزه آن را به عنوان چای ماسالا می شناسیم.

فروشندگان چای را می توان در گوشه گوشه خیابان های هند دید.گاه در یک غرفه بسیار کوچک مسقف و گاه چمباتمه زده روی زمین که چیزی شبیه به یک گلدان و یک آتش کوچک دارند.برخی از این فروشندگان به یک فرمول پیچیده تهیه چای دست یافته اند. آنها با افزودن ادویه های خاص به شیر و چای ، صاف کردن و ریختن این مایع از یک قابلمه به قابلمه دیگر از ارتفاع چندین فوت بیشتر شبیه شعبده بازان هستند تا فروشندگان چای!

در هندوستان ، فروشندگان  ، این چای را از ترکیب ادویه های مخلوط هندی ، چای سیاه ، شیر و شکر درست می کنند.معمولا چای از فاصله بسیار زیاد در فنجان های کوچک سفالی (به نام kullarh ) ریخته می شود. این فنجان ها را معمولا روی شمع روشن نگاه می دارند تا حرارت چای حفظ شود.

kullarh ها کاملا بهداشتی و سازگار با محیط زیست هستند و از خشت قابل تجزیه درست شده اند. این امر به مصرف کنندگان اجازه می دهد تا پس از مصرف چای ظروف را در خیابان رها کنند !

چگونه درست می شود ؟ ( طرز تهیه چای ماسالا )

چای ماسالا سرشار از طعم و ادویه های مختلف است. اما طعم عمده آن ناشی از ترکیب طلایی ادویه هایی از جمله میخک ، دارچین ، هل و رنجبیل است .

برای تهیه این چای معمولا به ادویه های ذکر شده به همراه چای سیاه خشک ، شیر و همین طور نعنای تازه نیاز است.

بهتر است این چای را در منزل و از مواد تازه تهیه کنیم ولی به هر حال پودر آماده آن نیز در بازار یافت می شود.

این ویدیو طرز تهیه چای ماسالا به روش هندی را نشان می دهد.

منبع :

آپارت روز خوب 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *